فروردین, 1398 بدون نظر نشست‌ها

تفکر لیبرالیستی تیم اقتصادی دولت ها، اساس انحراف اقتصاد است/ سیاست های پولی و بانکی به غلط سبب بی عدالتی شد

اساس مسأله و انحراف در اقتصاد ایران تفکر لیبرالیستی حاکم بر تیم اقتصادی دولت های پس از جنگ است. این ها معتقدند اقتصاد ایران باید از اقتصاد جهانی سهمی داشته باشد به همین دلیل اقتضاء می کند خام فروشی کنیم. ما باید این تفکر اقتصادی را حل کنیم.

به گزارش دبیرخانه گام دوم انقلاب، نشست تبیین بیانیه گام دوم انقلاب با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم استاد حوزه و دانشگاه و دکتر مهدی زریباف استاد اقتصاد دانشگاه در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین مصباحی مقدم در بخش نخست سخنان خود، با بیان این که بیانیه گام دوم بسیار دقیق، راهبردی و قابل تأمل است، عنوان کرد: مطالب بیانیه ناظر به گذشته و آینده است. در گذشته هیچ انقلابی رخ نمی داد جز این که بلوک غرب یا شرق آن را حمایت کند. ولی در ایران انقلابی صورت گرفت که شعار «نه شرقی و نه غربی» را سر داد. در این زمان نخبگان کشور می گفتند انقلاب ایران به ثمر نمی رسد.

وی افزود: مبدأ انقلاب خرداد 42 بود که بدون وابستگی رخ داد. آن زمان در نقطه ضعف بودیم ولی اکنون به اوج قوت رسیده است. تحولات بسیار بزرگی در عرصه سیاسی، علمی، نظامی و… انجام شده است. اکنون جمهوری اسلامی ایران قابل مقایسه با کشورهای دیگر اسلامی نیست، چون ما دستاوردهای در زمان تحریم داشتیم که آن ها در زمان حمایت از غرب نیز نداشتند.

این استاد حوزه و دانشگاه، با یادآوری این که بخش دوم بیانیه درباره آینده است، تصریح کرد: آینده برای نسل جوان است که اکنون می توانند از تجربیات مختلف نسل گذشته استفاده کنند. اکنون چند برابر گذشته ظرفیت و فرصت وجود دارد که می توان برای پیشرفت کشور بهره برد.

دکتر زریباف در بخش نخست سخنان خود، با اشاره به این که یکی از ضعف های ما عدم شناخت مناسب تاریخ است، تأکید کرد: حقیقتاً انقلاب ما انفجار نور بود. پیش از انقلاب اسلامی حکومت شیعی نداشتیم حتی در دوران تمدن اسلامی ولی اکنون نخستین حکومت شیعی تشکیل شده است.

وی در ادامه اضافه کرد: طی 40 سال گذشته اتفاقات داخلی و خارجی زیادی رخ داده که نیازمند آسیب شناسی دقیق و منطقی است. چون برای خیز گرفتن به 40 سال آینده حتما باید این آسیب شناسی رخ دهد. به نظر می آید در نقطه عطف دیگری هستیم و انقلاب نیازمند انرژی فکری بالای است. جنگ ما با نظام سلطه به لحاظ سخت دور شده و به حوزه فکری و تمدنی نزدیک تر شده است.

دکتر زریباف با تأکید بر این که جنگ فکری و تمدنی جنگ بسیار سختی است، عنوان کرد: اکنون فرصت ها و امکانات مختلفی وجود دارد ولی مسلماً این جنگ جنگ سختی است. رهبر معظم انقلاب نیز با بیانیه میدان این جنگ را تشریح کردند و آن مسئولیت پذیری ماست.

حجت الاسلام والمسلمین مصباحی مقدم در بخش دوم، در تشریح مهم ترین راهکارهای قطع وابستگی اقتصاد کشور به نفت گفت: وابستگی به نفت از 100 سال پیش آغاز شده و تنها برای انقلاب نیست. برای قطع این وابستگی نیز پس از پیروزی انقلاب تلاش شد تولید و صادرات نفت کاهش یابد. ولی دولت ها به این برنامه ها عمل نکردند. چرا؟ چون پول نفت راه ترین راه کسب درآمد برای کشور است.

وی افزود: درآمد نفت بدون زحمت به دست می آید و دولت ها حتی برای نمایش نیز شده از این درآمدها استفاده می کنند. متأسفانه با توسعه صندوق ملی نیز نتوانستیم وابستگی به نفت را کاهش دهیم. در بودجه ریزی امسال چه اتفاقاتی افتاده است؟ استدلال ها آقایان این است که نمی توانیم به یکباره از وابستگی خارج شویم در حالی که می توانیم طی سال ها این وابستگی را کاهش دهیم ولی عمل نمی شود.

دکتر زریباف در بخش دوم مطالب خود، با بیان این که وابستگی اقتصاد ایران به نفت یک امر ساختاری است، گفت: همه گرایش های کشور بر کاهش یا قطع وابستگی به نفت تأکید دارند ولی چرا نتیجه نمی گیریم؟ چون انگیزه وجود ندارد و همه شعار می دهند. ما انگیزه های انقلابی را نتوانستیم در اندیشه و افکار وارد کنیم.

وی اذعان داشت: خام فروشی در ساختار اجتماعی ما وجود دارد. تا نوع بینش و تفکر جامعه تغییر نکند که ما می توانیم و باید بدون نفت جامعه را اداره کنیم وابستگی اقتصاد کشور به نفت ادامه خواهد داشت. این کار نیازمند مطالعات دقیق استراتژیکی و حتی دینی است. آیا باید 90 درصد پول نفت را برای حقوق کارمندان خرج کنیم؟ این کار با عقل، شرع، قانون و… سازگار نیست. شاید بحث عظیمی از فساد اقتصادی به فساد نفتی باز می گردد.

حجت الاسلام والمسلمین مصباحی مقدم در بخش پایانی سخنان خود، با اشاره به این که توسعه ایران در گروی استفاده درست از انرژی است، خاطرنشان کرد: اگر درآمد نفت کشور را به صندوق توسعه بدهیم و در بودجه مصرف نکنیم، شاهد جهش سریع اقتصاد ایران خواهیم بود. متأسفانه مصرف انرژی ما در دنیا بی نظیر و وحشتناک است. مصرف ایران بیش از تمام اروپا و حتی چین است. در سیاست ها کلی کاهش انرژی صورت گرفته ولی گوش کسی بدهکار نیست.

وی ادامه داد: اساس مسأله و انحراف در اقتصاد ایران تفکر لیبرالیستی حاکم بر تیم اقتصادی دولت های پس از جنگ است. این ها معتقدند اقتصاد ایران باید از اقتصاد جهانی سهمی داشته باشد به همین دلیل اقتضاء می کند خام فروشی کنیم. ما باید این تفکر اقتصادی را حل کنیم. دکتر نیلی، آخوندی و… چنین تفکرات دارند ما در مصرف، بهینه سازی و تبدیل خام فروشی به فرآورده ها نیازمند جراحی بزرگ داریم.

این استاد دانشگاه یادآور شد: یکی از مدیران نفت فلات قاره پس از روی کارآمدن زنگنه گفت ما با عراق پروژه ای درباره نفت کارون دنبال می کردیم که آقای زنگنه از دست ما گرفت و به توتال داد. این کار اشتباه است. باید تلاش کنیم شرکت های داخلی سرمایه گذاری کنند و در این زمینه تلاش کنند ولی اراده ای وجود ندارد.

وی تأکید کرد: در کشور اراده جدی بر واگذاری و خصوصی نداریم. در نفت و گاز در زمینه پخش و پالایش می توان واگذاری صورت گیرد. متأسفانه سیاست پولی دولت ها فقر زاست. طی 30 و چند سال گذشته نقدینگی 3 هزار برابر شده است. اکنون ماهانه 1700 میلیارد تومان به نقدینگی اضافه می شود. سیاست های پولی و بانکی به غلط سبب بی عدالتی شد.

دکتر زریباف در بخش پایانی سخنان خود تأکید کرد: مشکل اساسی ما بحث ساختاری است. برای نمونه افراد درباره بانک ها می گویند ما به دنبال تشکیل سرمایه هستیم ولی این کار سبب افزایش سرمایه سرمایه داران می شود. باید نگاه مان به خصوصی سازی را تغییر دهیم. به قدری فضای حقوقی ما علیه تولید کننده است که کسی وارد آن نمی شود مگر این که نگاه رانتی داشته باشد.

وی ادامه داد: اقتصاد مردمی یعنی از مردم، با مردم و برای مردم است. ما باید نیاز واقعی مردم را حل کنیم که اکنون مسائلی مانند مسکن است نه این که تفکرمان این باشد که به دنبال تهیه ماشین لوکس باشیم. طی چند سال گذشته با فرهنگ اشرافی گری، مستضعفین را تحقیر کرده اند.

انتهای پیام/

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =