فروردین, 1398 بدون نظر نشست‌ها

خانواده محور اصلی بیانیه است/ سیاست ها باید براساس بندهای بیانیه برنامه ریزی شود

بیس بیانیه درباره خانواده سالم است چون خانواده سالم پیش نیاز تمام کارهاست. زنان با شأن همسری و مادری محور خانواده اند و بالاترین جایگاه را در تربیت نیروی انسانی دارند. البته متأسفانه نگاه فمینیستی سبب شده به دنبال تقسیم مساوی اشتغال اجتماعی میان زنان و مردان باشیم. این مسیر کج است. تأمین مخارج اقتصادی وظیفه زنان نیست.

سلسله نشست های تبیین بیانیه گام دوم انقلاب به همت دبیرخانه گام دوم انقلاب با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین ولی الله نقی پور فر استاد حوزه و دانشگاه و دکتر رضائیان استاد دانشگاه در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد.

حجت الاسلام المسلمین نقی پورفر در بخش نخست سخنان خود ضمن تقدیر از برگزاری چنین نشست هایی، به بیان پیش نیازها و الزامات بیانیه گام دوم انقلاب پرداخت و اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب در این بیانیه درباره منابع انسانی مانور ویژه ای داده اند. از منظر اسلام چهار گروه منابع سرنوشت ساز هستند. نخست، جوانان هستند. قرآن می فرماید تنها جوانان به حضرت موسی(ع) ایمان آوردند. سرمایه اصلی حضرت موسی(ع) جوانان بودند.

وی افزود: دوم، بانوان هستند. بیس بیانیه درباره خانواده سالم است چون خانواده سالم پیش نیاز تمام کارهاست. زنان با شأن همسری و مادری محور خانواده اند و بالاترین جایگاه را در تربیت نیروی انسانی دارند. البته متأسفانه نگاه فمینیستی سبب شده به دنبال تقسیم مساوی اشتغال اجتماعی میان زنان و مردان باشیم. این مسیر کج است. تأمین مخارج اقتصادی وظیفه زنان نیست.

این استاد حوزه خاطرنشان کرد: سوم، مدیران هستند. صلاح و فساد جامعه بستگی به مدیران دارد. مدیران شامل مدیران فرهنگی و اجرایی کشور می شوند. این سه گروه بیان شده تولید کننده اند. چهارم، فقرا و مسکنین هستند. این پیش نیاز معنوی است چون درب خیرات به سبب این گروه بر روی امت باز می شود.

در ادامه نشست دکتر رضائیان در بخش نخست سخنان خود با بیان این که تمام تلاش دشمن ایجاد و دامن زدن به ناامیدی است، اظهار کرد: بیانیه سبب شد بافته های دشمن پنبه شود. البته سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی به نظام باید حفظ شود چون اگر دستخوش آفات شود، حفظ نظام با مشکل روبرو می شود.

وی ادامه داد: این بیانیه آرمانی ایجاب می کند چشم انداز درستی با محتوای بیانیه برای جامعه تبیین کرده و برای تحقق آن تلاش کنیم. یکی از پیش نیازها ایجاد گفتمان درباره محتوای بیانیه است تا به دست فراموشی سپرده نشود.

حجت الاسلام والمسلمین نقی پورفر در بخش دوم سخنان خود، پیش نیازها را به سه محور روشی، بینشی و ساختاری تقسیم کرد و یادآور شد: در روش باید به سه موضوع قرآن محوری، جامع نگری و جامعه محوری توجه داشت. بدون بینش قرآن محوری پژوهش ها ناقص بوده و قابل اعتماد نیست. قرآن محوری بر محکمات دینی استوار است.

وی عنوان کرد: ما در قرآن محوری در بخش پژوهش های اعتقادی نقص های فراوانی داریم و حق آن ادا نشده است. چون آیات مهم و بنیادی اسلام و اهل بیت(ع) را درست بیان نکرده ایم. دوم، جامع نگری است، برای نمونه توصیه رهبری ضمانت اجرایی می خواهد که یکی از ضمانت اجرایی، تقنین است. سوم جامعه محوری است. ما نیز بیانیه را باید با یک روش استنباطی قابل اعتماد مورد پژوهش قرار دهیم.

دکتر رضائیان در بخش دوم، با اشاره به این که بیانیه باید به صورت کامل مورد مطالعه قرار گرفته و دسته بندی شود، تأکید کرد: سیاست های کلان با بندهای بیانیه مطابق است ولی در برخی از موارد باید بازنگری صورت گیرد. برای نمونه باید در چشم انداز 1404 بازنگری کرده و چشم اندازی 10 ساله ای در نظر بگیریم که مطابق بیانیه باشد.

وی افزود: ما باید اعتماد عمومی را حفظ کنیم چون دشمن برای این موضوع برنامه ریزی زیادی کرده است. همچنین در مبارزه با فساد نیازمند ساختار فرا قوه ای هستیم تا بتواند در تمامی ارکان به مبارزه بپردازد.

حجت الاسلام والمسلمین نقی پور فر، در بخش پایانی سخنان خود، درباره محور بینش خاطرنشان کرد: در این محور باید نخست، خانواده محوری اساس نظامات اجتماعی قرار گیرد. در خانواده محوری باید به تشکیل، تحکیم و صیانت توجه کرد. چون به خانواده توجه نمی کنیم در برنامه ریزی ها دچار ذلالت های اجتماعی هستیم.

وی عنوان کرد: دوم، تکالیف اجتماعی را از تکالیف فردی و تکالیف حکومتی را از تکالیف اجتماعی جدا کنیم. ما خلط مبحث داریم. در این بخش فقه تشکیلات و فقه مدیران مطرح است. متأسفانه پس از امام راحل درب فقه تشکیلات را تخته کردیم. ما در نگاه بینشی خلأ داریم.

این استاد حوزه و دانشگاه درباره محور ساختار نیز گفت: در این محور باید نظامات تعلیم و تربیت، ساختار اجرایی، مرجعیت، تقنین، مجریه و قضائیه را تغییر دهیم.

دکتر رضائیان در بخش پایانی سخنان خود، تأکید کرد: مدیران و مسئولان باید بیانیه را کامل بخوانند چون تک تک کلمات آن مهم است. البته در فضای رسانه ای کشور نیز تبیین کرد.

انتهای پیام/

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − دو =